تبلیغات
امید وصال

امید وصال
قالب وبلاگ

 منصور بن حازم نقل است : ((به امام صادق علیه السلام عرض كردم : خداى متعال ، بزرگتر و با كرامت تر از آن است كه به واسطه خلقش شناخته شود، بلكه این خلق است كه به واسطه او شناخته مى شوند.

امام علیه السلام فرمود: سخنت درست است !

عرض كردم : كسى كه مى داند او را خدایى است ، سزاوار است كه این را نیز بداند كه همان خدا را، رضا و سخطى است و رضا و سخطش جز به واسطه وحى و یا رسول شناخته نشود؛ پس آن كه خود، پیامبر و رسول نیست ، بایستى به جستجوى پیامبر باشد و چون او را جوید، در خواهد یافت كه پیامبران ، حجت خدایند و طاعتشان واجب و فرض است . من از مردم پرسیدم : آیا نمى دانید كه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم ، حجت خداوند بر خلقش بود؟

مردم گفتند: آرى !

گفتم : حال كه ایشان رحلت فرموده ، حجت كیست ؟

گفتند: قرآن ، حجت است ! من نیز به قرآن رجوع كردم ، ولى دریافتم كه مرجییان و قدریان و حتى زندیقى كه ایمانى ندارد، در (معانى ) آن اختلاف نظر دارند و هر كدام براى تفوق و پیروزى بر دیگرى از آن بهره مى جویند! پس دریافتم كه قرآن جز به قیّمى كه هر چه او درباره قرآن بگوید حق است ، حجت نخواهد بود. از آنان پرسیدم : قیّم قرآن كیست ؟

پاسخ دادند: ابن مسعود! او قرآن را خوب مى داند و همچنین عمر و حذیفه !

گفتم : آیا تمامش را مى دانند؟

پاسخ دادند: خیر!

پس كسى جز على علیه السلام را نیافتم كه بگویند او تمام قرآن را مى داند. چون مسئله اى پیش آید، همه مى گویند: نمى دانم ! نمى دانم ! ولى آن على علیه السلام است كه مى فرماید: مى دانم .

پس گواهى مى دهم كه على علیه السلام ، قیم قرآن بوده ، اطاعت از او واجب است و او بعد از رسول صلى الله علیه و آله و سلم ، حجت خداست بر مردم ، و آن چه او درباره قرآن گوید، حق است .

پس امام فرمود: خدایت رحمت كند!...)).)

 


[ جمعه 5 اسفند 1390 ] [ 06:52 ق.ظ ] [ امید وصال ] [ نظرات ]

درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک دوستان
صفحات جانبی
آمار سایت
كل بازدیدها : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
بازدیدهای امروز : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت